Denné ošetrovanie koní
Medzi najčastejšie úkony ak vlastníte alebo máte v prenájme koňa patria aktivity spojené so starostlivosťou o koňa a stajňu, jazdenie či tréning sú až na ďalších priečkach. Pre divoké kone sa celý ich sociálny život odohrával na pastvine, kde sa kone o seba navzájom starali a hrali. Pre moderného koňa žijúceho v nájomnej stajni či samostatne predstavujete kontakt so stádom vy, preto sú preňho aj obyčajné stajňové „rituály“ tak dôležité. Starostlivosť o jeho kopytá, hrivu, chvost, srsť, čistotu boxu nie je dobré odfláknuť, ale treba jej venovať patričnú pozornosť.
Prehliadka kopýt a starostlivosť
Kone sú veľmi citlivé na bolesť nôh. Pri problémoch s kĺbmi či celkovo kopytami sa veľmi rýchlo znižuje ich výkonnosť. Preto je dôkladná každodenné kontrola nôh a kopýt nevyhnutná. Každé čistenie koňa začíname (alebo aj končíme) prehliadkou kopýt. Každá nečistota alebo kamienok sa vyberú škrabkou na kopytá, aby koňovi pri dostupovaní nespôsobovala bolesť. Každé kopyto sa pozrie pozorne a v prípade uvoľnenia podkovy sa na takomto koni nesmie jazdiť až pokiaľ nemá kôň všetky 4 podkovy perfektne sediace na chodidle. Na čisté a suché kopyto sa nanáša olej, ktorý chráni stenu kopyta.
Ošetrovanie srsti
Stajňové kone obľubujú, ak sa im staráme o srsť. Je to pre nich určitý sociálny kontakt so svojím partnerom, teda nami. Kefovaním srsti ich nielen zbavujeme nečistôt, prachu, sena ale im aj masírujeme svaly, čo je veľmi príjemné. Tým sa im zlepšuje krvný obeh, kone sú spokojnejšie a šťastnejšie. Najskôr začneme s ošetrovaním s gumovým česákom, s ktorým vykonávame krúživé pohyby po celom tele (pozor na citlivé miesta). Tiež sa na hrubú špinu dá použiť aj tvrdá kefa (ryžák). Keď je už kôň celý prečesaný česákom, vezmeme jemnú kefu s ktorou ideme len v smere rastu srsti a zbavujeme koňa nečistôt. Začneme na hlave, kde dávame pozor na oči a citlivé nozdry. Ďalej v česaní pokračujeme od krku a prejdeme postupne celé telo. Pozor u citlivých koní pri česaní brucha, šteklivé kone budú strúhať rôzne grimasy.
Na záver prečešeme hrebeňom hrivu a chvost. Pri česaní chvosta nikdy nestojíme priamo za koňom, mohol by nám ublížiť. Vždy stojíme bokom od neho aby nás pri ľaku nekopol.
Kontrola zdravia
Bežná denná prehliadka koňa zahŕňa aj jeho zdravie. Zdravý kôň dýcha pravidelne, bez šelestov, nekýcha, nemá výtok z nosa, jeho oči sú zdravé, nezačervenané, nekríva ani sa neskrýva pred ľuďmi.
Bežná teplota koňa sa meria v konečníku a má 38,3 – 38,6 C.
Dychová frekvencia v kľude je 8 – 16 dychov za minútu. Ľahko to viete počítať sledovaním pohybov hrudníka pri nádychu.
Fotografia: bigstockphoto