Voltížne jazdenie
Existuje veľa športových disciplín spojených s koňmi a jazdou na nich, avšak voltížne jazdenie je samostatnou kapitolou. Je to spojenie jazdeckého umenia, akrobacie a gymnastiky na konskom chrbte. Na prvý pohľad jednoduché a krásne, pri druhom pohľade však zbadáte majstrovskú rovnováhu jazdcov a ich šikovnosť. Je veľmi náročné vedieť udržať rovnováhu na cválajúcom koni a zároveň predvádzať akrobatické kúsky.
Voltížne jazdenie je registrovanou jazdeckou disciplínou v Medzinárodnej jazdeckej federácii od roku 1983. Na Slovensku pôsobí niekoľko voltížnych klubov, ktoré sa zúčastňujú nielen národných ale aj svetových pretekov. Naši pretekári sú úspešní aj v zahraničí.
Súťažné pravidlá
Aj tu platia ako v každej inej jazdeckej disciplíne určité pravidlá. Aby sa mohol kôň zúčastniť pretekov na Slovensku, musí mať najmenej 5 rokov. Na súťažiach mimo Slovenska je tento vek vyšší – až 7 rokov. Skupina jazdcov alebo jednotlivci musia súťaž absolvovať na tom istom koni v každom kole a s rovnakým trénerom (lonžérom). Obmedzenie platí aj na počet súťažiacich na jednom koni – jednu dvojicu či jednu skupinu ľudí.
Tréner voltížnych jazdcov – lonžér je členom skupiny. Nemusí byť rovnakej štátnej príslušnosti ako jazdci. Aj jeho vek je limitovaný – minimálny vek lonžéra je 18 rokov. V prípade choroby alebo iného vážneho prípadu ho môže zastúpiť iný lonžér.
Jazdci pri voltížnych pretekoch sa nazývajú voltižéri.
Voltížnu skupinu tvoria:
- kôň
- lonžér
- 6 voltižéri
- 1 náhradný voltižér
Preteky
Ak vás voltíž zaujala, je dobré najprv sa s ňou viac zoznámiť než sa pre ňu rozhodnete a zainvestujete do tréningov. Náklady na tréningy, starostlivosť o koňa sa delia v skupine medzi všetkých. Preto je dobré vedieť, do čoho sa púšťate.
Na súťažiach sú dve zostavy – jedna je povinná a tá druhá je voľná. Zostavy sú buď predvádzané v cvale alebo v kroku. Tie v cvale sú dvojnásobne bodovo ohodnotené oproti tým v kroku. Na koni môžu zostavu predvádzať aj viacerí jazdci naraz, maximálne však traja. Z toho vždy aspoň dvaja musia mať s koňom priamy kontakt. Všetky cviky sú bodovo ohodnotené od 0 do 10, pričom 0 bodov je za nepredvedený cvik.
Autor: MVDr. Eva Fiľarská, fotografia: © bigstockphoto
V koľkých rokoch treba začať ? Dalo by sa začať aj v 14 rokoch? Predom ďakujem za odpoveď
14 je už taký limit
Lebo na učenie povinných zostáv a iných prvkov je trochu neskoro.
Tak isto je tam veľká konkurencia zo strany skúsenejších voltižérov.
Kamarátka začala v troch a ja v 7 a len tak tak som ich dobehla.