Ktoré obilniny sú vhodné pre koňa?
Nie všetky kone žijúce v stajniach majú častý prístup na pastvinu. Je nutné ich preto dokrmovať jadrovým krmivom, čiže obilninami. V článku si priblížime tie, ktoré sú pre koňa najvhodnejšie.
Najpoužívanejším druhom jadrového krmiva pre kone je ovos. Obsahuje vysoký obsah živín a má vysokú energetickú hodnotu. Má až dvojnásobnú výživovú hodnotu oproti senu. Ovos je u koní ľahko stráviteľný, pôsobí na ich výkon a temperament, podporuje tvorbu mlieka u kojacich kobýl a podporuje pohlavný pud. Je nutné neprekračovať kŕmne dávky. V nadmerných množstvách môže ovos pôsobiť negatívne na nervový systém a príliš čerstvý spôsobuje alergické reakcie.
Jačmeň má veľmi vysokú výživovú hodnotu (vyššiu ako ovos), preto je nutné jeho dávkovanie prísne strážiť. Pri predávkovaní hrozia tráviace ťažkosti. Podávať ho môžme prevarený, čím uľahčíme jeho trávenie.
Raž je vhodná ako doplnok do kŕmnych zmesí. Neodporúča sa skrmovať ju často, pretože spôsobuje tráviace ťažkosti. Raž je v malých dávkach vhodná aj po zotavovaní sa z choroby.
Ľanové semienko je vhodné pre kone po chorobe, alebo zle kŕmiteľné kone. Skrmovanie ľanového semienka môže uľahčiť pôrod a pozitívne vplýva i na tráviaci trakt. Používa sa najmä ako súčasť kŕmnych zmesí.
Kukurica má zo všetkých jadrových krmív najvyššiu výživovú hodnotu. Je vhodná pre ťažko pracujúce kone, avšak iba v polovičnej dávke. Predávkovanie spôsobuje zažívacie problémy.
Kŕmne zmesi zostavené z jadrových krmív by mali obsahovať všetky pre kone potrebné živiny, vitamíny a minerálne látky. Na trhu sa vyskytujú najmä vo forme granúl.
Fotografia: © BigStockPhoto.com
Posledná položka – kŕmne zmesi: Ako bolo poznamenané, kŕmne zmesi by mali zabezpečiť prísun všetkých podstatných látok pre koňa. V poslednom čase sa na trhu objavujú lacné po domácky granulované zmesi bez patričnej kontroly Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho. Tieto výrobky sú cenou lákavé, ale nie sú nijako ošetrené proti pliesňam a parazitom, ktoré v granulách nevidíte ani necítite. Nakupujte u overených výrobcov a pýtajte rozhodnutie ÚKSÚP o povolení výroby a dodaní výrobkov na trh. Neubližujte svojím koňom podávaním nepreverených výrobkov.
Koľko ľanu môžem dať Koňovi môžem mu ten One dať normálne alebo ho treba dať napríklad do horúcej vody alebo ako?